Jak připravit automobil na cestu do hor?
Vánoční svátky a oslavy Nového roku lákají k dovoleným a odpočinku na horách. Ať už tam vyjedete jenom na krátkodobý výlet, či na delší relaxační pobyt, pořádně se připravte. Mimo důkladné naplánování trasy a zabalení zimního vybavení, je třeba zkontrolovat, aby byl vůz v dokonalé kondici, ať vám zimní dobrodružství nezkazí žádný nepříjemný zážitek.
Než se rozjedete za zimními radovánkami
- Trasu naplánujte do posledního detailu. Ať víte, kde všude můžete zastavit, odpočinout si, natankovat a případně doplnit další provozní kapaliny.
- Buďte připraveni na všechno. Zimní počasí je na horách nevyzpytatelné a často extrémní. Do sněhové vánice vjedete během vteřiny. Stejně jako na silnici schovanou pod souvislou vrstvou sněhu či pokrytou nebezpečnou ledovkou.
- Než vyjedete, je třeba se ujistit, že je vůz stále ve skvělé formě. Pokud chcete mít jistotu, pak nechte vůz překontrolovat v servisu.
- Pokud budete vůz kontrovat sami, pak se zaměřte na množství všech provozních kapalin, správně seřízená světla, funkční stěrače a stav baterky a pneumatik.
Pneumatiky, se kterými zdoláte horské kopce
Do hor vyjeďte jenom na těch nejkvalitnějších zimních pneumatikách. Pokud jsou staré, pak je vyměňte za nové. Před jízdou vždy zkontrolujte hloubku dezénu, která by měla být vždy minimálně 4 milimetry.
Kdy nasadit sněhové řetězy?
Na výlet do extrémních horských podmínek samotné pneumatiky nestačí. Abyste předešli komplikacím, doplňte pneumatiky zimními řetězy. Ty vždy nasazujte dle aktuálních jízdních podmínek a vlastního uvážení.
Na náročných úsecích se souvislou vrstvou sněhu nebo ledu celkově zkomfortní jízdu, vůz se bude lépe ovládat. Sněhové řetězy se postarají také o zkrácení brzdné dráhy.
Aby vám řetězy co nejlépe posloužily
Na horách dokonce existují konkrétní úseky označené příkazovou dopravní značkou, která ukládá povinnost projet daný úsek pouze s nasazenými sněhovými řetězy. Naopak se sněhovými řetězy nikdy nejezděte na silnici bez sněhové nebo ledové vrstvy, poškodili byste tak nejenom svá kola, ale také vozovku.
Neztraťte výhled ani jistotu
Kdo by to byl řekl, že s tím vám nejvíce pomůže malé drobné autopříslušenství, ale i jiné předměty. A čím se vyplatí automobily v zimě vybavit, aby vás během zimního dobrodružství nic nepřekvapilo a vy byli na všechno připraveni?
- Odolnou škrabkou – kvalitní škrabka si poradí s vrstvou přimrzlého sněhu a ledu. Vybírejte tu z odolného materiálu, aby hned s prvním seškrábnutím nepraskla. A pokud si vyberete škrabku s rukavicí, pak se nemusíte bát nepříjemné zimy a zmrzlých prstů.
- Smetáčkem a lopatou – ty si poradí na autě i s většími vrstvami prašanu. Díky nim připravíte po prosněžené noci auto na jízdu během chvíle a bez námahy.
- Rozmrazovač zámku – ten ale noste u sebe! V zamrzlém autě vám bude k ničemu. Pokud vás trápí dveře, které často přimrzávají, pak je vhodné je ošetřit silikonovým olejem. Dobývání do zmrzlého auta by vás nemuselo stát totiž jen poškozené těsnění.
A na co ještě při zimním cestování nezapomenout?
Třeba na startovací kabely nebo střešní nosič, do kterého schováte zimní vybavení, což vám v autě ušetří spoustu místa. Ve výbavě by vám taky neměla chybět deka, teplé oblečení a třeba termoska s čajem.
A hlavně doklady, nabíječky, telefon a všechny důležité kontakty. Pak už vám nebrání nic v tom, abyste mohli vyjet vstříc zimnímu dobrodružství. Tak šťastnou cestu!