V záři lesku! Aneb jak správně navoskovat automobil
Zdá se vám, že váš automobil ztrácí svůj lesk a není tak zářivý jako tenkrát, když jste do něj poprvé usedli a vyjeli domů?
Přestože se na autě podepisuje každý najetý kilometr, rozhodně nemusí ztrácet svůj šarm a šmrnc. Stačí trocha pravidelné péče a voskování. A jak na to?
Voskování je velmi efektivním prostředkem, jak ochránit karoserii automobilu, ale zároveň mu dodat na atraktivitě zářivým vzhledem.
Vosk lak zakonzervuje, čímž jej chrání před chemií, nečistotami a UV zářením. Naleštěná karoserie navíc skvěle odpuzuje vodu, což oceníte při pravidelné údržbě svého vozu.
Přírodní či syntetické vosky?
V první řadě si rozmyslete, zda vezmete do ruky syntetický nebo přírodní vosk. Kvalitní syntetické vosky vytvoří na autě takovou ochranu, která odolá i kamínkům a poškrábání. Ty může použít buď v tuhé nebo tekuté variantě jako rychlovosky. A ty vám budou rozhodně sympatické svojí rychlou a časově nenáročnou aplikací, poměrně nízkou spotřebou, příznivou cenou a stejným leskem jako přináší tuhý vosk.
Přírodní vosky jsou králové vybraného složení. Řiďte se podle toho, jaké obsahují množství karnaubského vosku. S jeho množstvím jde ruku v ruce nejen kvalita samotného vosku, ale samozřejmě i jeho cena. Ale to nanášení, to za to prostě stojí!
Voskování – dodržovat jednotlivé kroky se vyplatí
Voskování vám půjde nejlépe od ruky v garáži nebo pod stříškou, aby vaši práci nezmařilo počasí a sluneční paprsky. Stojíte-li vedle kbelíků, šamponu, mycích rukavic a hadříku na vysoušení, pusťte se do práce. Základem je kvalitní šampon a ochranné rukavice.
Čas na dekontaminaci laku
Karoserie vozu bývá nejčastěji ohrožena polétavou rzí, asfaltem či dalšími drobnými nečistotami.
A ty musí z vozu před voskováním za každou cenu pryč. A to buď chemickou dekontaminací, nebo mechanickou.
V prvním případě se využívá chemický přípravek s neutrálním pH, který se aplikuje a nechá působit na vyčištěné karoserii. Drobné nečistoty se zabarví a přichází čas na očištění pod vysokým tlakem vody. Clay, neboli mechanická dekontaminace laku přichází ve chvíli silného znečištění. Probíhá s pomocí „speciální hmoty“, která zbavuje vůz nečistot kousek po kousku.
Tekutý vosk, který vytvoří ochranný štít
Tekuté vosky vynikají svojí jednoduchou aplikací. Nejdříve vytvoříte s pomocí vody směs, kterou nanesete na automobil. Ta na mokré karoserii vytvoří bílou emulzi, kterou spláchnete. Vždy záleží na druhu vosku, na vůz se mohou nanášet jako pěna nebo vodní roztok. A co víc si přát, vyhnete se náročnému leštění a případným nevzhledným mapám a čmouhám.
Vyhněte se při voskování nebezpečí
- Nikdy nevoskujte nemyté auto, hrozí poškrábání a znehodnocení laku.
- Dodržujte vhodný postup.
- Vybírejte kvalitní prostředky, vosky a náčiní.
Jak často aplikovat?
Řiďte se svým vozem. Aplikace tekutých vosků není nic náročného po technologické ani finanční stránce. Je tak vhodné potěšit vůz voskováním po každém mytí.
Zářivý výsledek, který potěší
Dosáhli jste vysněného výsledku a váš automobil opět září? Skvěle! Pak mu nezapomeňte dopřávat pravidelnou péči a voskování, které není žádným náročným procesem. Stačí se vybavit kvalitním voskem, vybranými prostředky a dodržovat vhodný postup. A vaše atraktivní auto zase může směle brázdit silnice. A to s vybraným stylem!